Estetski zahvati kod muškaraca - Zašto se osuđuju žene a ne muškarci?
Istražujemo zašto se žene osuđuju za estetske zahvate dok muškarci sve češće koriste hijaluronske filler, presađivanje kose i druge tretmane. Priča o dvostrukim standardima u svetu estetske medicine.
Estetski zahvati kod muškaraca: Zašto se osuđuju žene a ne muškarci?
Dok žene decenijama koriste estetske zahvate kako bi održale mladolik izgled, muškarci sve češće posežu za hijaluronskim fillerima, presađivanjem kose i drugim tretmanima. Ipak, društvo još uvek osuđuje žene dok muške intervencije prolaze gotovo neprimećeno. Kako to?
Muškarci u kozmetičkim salonima: Nova normalnost
"Bila sam danas na prvoj hijaluronskoj seansi usana i primetila sam koliko je muškaraca čekalo na red. Većina je došla na presađivanje kose", piše jedan korisnik na forumu. Ovo iskustvo otkriva koliko su estetski zahvati postali popularni i među muškim populacijom.
"Tema je oni muškarci koji su tamo čekali da dođu na red. Većini muškaraca presađuju kosu. Znači koliko se žene osuđuju zbog usana i plastike, a sami muškarci dosta toga rade da bi bili lepši ili da nemaju komplekse."
Zašto dvostruki standardi?
Društvo je oduvek bilo strožije prema ženama kada je u pitanju izgled. Dok se žene osuđuju za "previše" botoksa ili "preterano" punjene usne, muškarci koji koriste iste tretmane često prolaze neprimećeno ili dobijaju komplimente na "dobro održavanje".
Istina je da sve više muškaraca redovno koristi:
- Hijaluronske filere za bore (tzv. "Merkelove bore")
- Presađivanje kose
- Botoks za smanjivanje bora
- Korekciju očnih kapaka
- Laser tretmane za podmlađivanje
Estetski zahvati nisu samo za žene
"Nije potrebno da lažete da ništa ne biste promenili. Videla sam u praksi koliko je bilo naroda različitih godina - muškaraca i žena", primećuje korisnica. Ovo potvrđuje da estetski zahvati nisu više isključivo ženska domena.
Mnogi muškarci posežu za ovim tretmanima iz istih razloga kao i žene:
- Žele da osećaju bolje u svom telu
- Žele da izgledaju profesionalnije na radnom mestu
- Imaju određene komplekse
- Žele da očuvaju mladolik izgled
Bol i cena lepote
"Boljelo je u pm", priznaje korisnica o svom iskustvu sa hijaluronom, ali dodaje da je zadovoljna rezultatom. Cene tih tretmana mogu biti visoke - "700 evrica je otišlo za 30 minuta", ali za mnoge su vredne uloge.
Zanimljivo je da mnogi muškarci koji koriste ove tretmane često to ne priznaju javno, dok su žene pod stalnim nadzorom javnosti kada je u pitanju njihov izgled.
Prirodno vs veštačko: Gde je granica?
"Trudim se da se ne pretvorim u babadevojku u nekim drečavim bojama. Vodim računa da se oblačim i ponašam u skladu sa godinama", kaže jedna korisnica, ukazujući na važnost umerenosti.
"Novac mi je samo prepreka da malo nešto na sebi uradim, više zbog znatiželje nego da se svidim nekom. Onaj sa kim sam predugo me gleda i znam šta sam ja njemu - ovakva prirodna."
Sa druge strane, neki smatraju da su manje korekcije postale deo normalnog održavanja: "Čak mislim da to u određenim godinama spada u normalni maintenance", primećuje jedan korisnik.
Generacijske razlike u shvatanju lepote
Mladje generacije sve više prihvataju estetske zahvate kao deo rutine negde, dok starije generacije češće kritikuju ove prakse: "Juče mi je 36-godišnjakinja rekla da svaka bora priča priču i da je moraš nositi sa ponosom."
Ipak, kako tehnologija napreduje, sve je više opcija za prirodnije rezultate: "Ulthera je kolagen stimulator... mnogo bolji za prirodniji efekat. Kad god vidimo da neko izgleda bolje nego pre 5 godina a ne znamo tačno zašto, najčešće je to to."
Estetska medicina postaje sve dostupnija i prihvaćenija i među muškom populacijom. Ključ je u umerenosti i profesionalnom izboru tretmana. Dok društvo polako prihvata nove standarde lepote, važno je da svako donosi odluke koje će ga učiniti srećnim - bez obzira na pol ili godine.