Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija - Sve Što Treba da Znate
Saznajte sve o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - kako se rade, koliko traje oporavak, koje probleme rešavaju i gde ih raditi u Srbiji.
Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija - Sve Što Treba da Znate
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je neinvazivna procedura površinskog uklanjanja stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) koja efikasno redukuje fine linije, bore oko očiju, fleke na licu i sitne oziljke od akni. Ovom metodom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana, što rezultira glatkom, osveženom kožom.
Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:
- Kristalna mikrodermoabrazija - koristi mikrokristale aluminijum oksida
- Dijamantska mikrodermoabrazija - koristi dijamantne glave za piling
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma pomoću specijalnog aparata. Kozmetičar ili dermatolog lagano prolazi aparatom preko lica, uklanjajući mrtve ćelije kože. Postupak može da se kombinuje sa hemijskim pilingom za pojačano dejstvo.
Jedan tretman traje oko 30 minuta, a za optimalne rezultate preporučuje se serija od 4-10 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
- Suncem oštećenu kožu
- Hiperpigmentaciju i staracke pege
- Oziljke od akni
- Prosirene pore
- Fine bore i linije
- Neujednačenu teksturu kože
Da li je tretman bolan?
Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali nije bolno. Nakon tretmana može doći do blagog crvenila koje obično nestaje za nekoliko sati.
Priprema i oporavak nakon tretmana
Pre tretmana je neophodno da koza bude čista, bez šminke i kremi. Nakon tretmana treba izbegavati sunce minimum 48 sati zbog rizika od pigmentacije. Koža može da se ljušti 2-3 dana nakon postupka, što je normalna reakcija.
Za brži oporavak preporučuje se:
- Upotreba pantenol krema
- Izbegavanje agresivne kozmetike
- Korišćenje kreme sa visokim SPF faktorom (minimum 30)
Dermoabrazija - dublji tretman
Za razliku od mikrodermoabrazije, dermoabrazija je invazivniji postupak koji zahvata dublje slojeve kože. Koristi se za ozbiljnije oziljke, duboke bore i teže kožne nepravilnosti. Zahteva duži period oporavka (7-14 dana) i često se radi u kombinaciji sa drugim tretmanima.
Gde raditi tretman u Srbiji?
U Srbiji postoje brojne ordinacije i salon koji nude mikrodermoabraziju. Važno je izabrati stručno lice - dermatologa ili kvalifikovanog kozmetičara sa iskustvom u ovim tretmanima. Cene variraju od 2.000 do 3.500 dinara po tretmanu, u zavisnosti od lokacije i vrste mikrodermoabrazije.
Iskustva korisnika
Mnoge korisnice koje su probale mikrodermoabraziju ističu poboljšanje kvaliteta kože, smanjenje pora i oziljaka. Međutim, rezultati variraju od osobe do osobe. Neke primećuju efekte već nakon prvog tretmana, dok drugima je potrebna cela serija tretmana.
Uobičajena iskustva uključuju:
- Prvi dan: Blago crvenilo
- Drugi-treći dan: Ljuštenje kože
- Nakon 5-7 dana: Vidljivo poboljšanje kvaliteta kože
Kontraindikacije i mere opreza
Mikrodermoabrazija nije preporučljiva za osobe sa:
- Aktivnim upalnim stanjima kože
- Rosaceom
- Ekcemom
- Herpesom
- Veoma osetljivom kožom
Ukoliko koristite izotretinoin (Roaccutane) ili druge jake lekove za akne, potrebno je sačekati minimum 6 meseci nakon prestanka terapije pre nego što se radi mikrodermoabrazija.
Česta pitanja
Koliko često se može raditi mikrodermoabrazija?
Za održavanje rezultata preporučuje se 1-2 tretmana godišnje. Za rešavanje specifičnih problema, serija od 4-10 tretmana na svakih 2-3 nedelje.
Da li mogu da se šminkam nakon tretmana?
Preporučuje se izbegavanje šminke 24 sata nakon tretmana. Sutradan možete koristiti lagane, nekomedogene pudere.
Da li je mikrodermoabrazija bezbedna za tamnu kožu?
Da, ali sa oprezom. Tamna koža je sklonija hiperpigmentaciji, pa je neophodno koristiti kreme sa visokim SPF faktorom nakon tretmana.
Zaključak
Mikrodermoabrazija je siguran i efektan tretman za poboljšanje kvaliteta kože, uklanjanje manjih oziljaka i smanjenje pore. Ključ uspeha leži u izboru kvalifikovanog stručnjaka i pravilnoj nezi kože nakon tretmana. Uvek se konsultujte sa dermatologom pre nego što se odlučite za bilo koji tretman lica.